Eesti aasta auto 2023 on Honda Civic

Eesti Rahva Muuseumis toimunud Eesti Autospordi Liidu galal selgus Eesti aasta auto 2023. Alates 2001. aastast korraldatava Eesti mainekaima autokonkursi võitis teist korda Honda – 19 aastat tagasi esikoha pälvinud Jazzi edu kordas uus Honda Civic.

Kui kahel viimasel aastal on Eesti aasta auto tiitel läinud elektriautole (kaks aastat tagasi võitis Porsche Taycan, mullu Hyundai Ioniq 5), siis tänavu oli edukaima elektriautona teisel kohal mullune Euroopa aasta auto Kia EV6. Kolmanda koha sai Škoda Fabia.

Viimati võitis Jaapani automark Eesti aasta auto tiitli kolm aastat tagasi. Tookord kerkis tippu Mazda 3, mida tänu kahele viimasele konkursile, mil esikohad läksid elektriautodele, ennustati juba jäävat viimaseks sisepõlemismootoriga Eesti aasta autoks. Sellest tiitlist jäi Mazda nüüd siiski ilma.

12 žüriiliiget jagasid esikohti kuuest mudelist viiele, ainsana jäi maksimumpunktidest ilma kuuendana lõpetanud Renault Megane E-Tech. Dacia Jogger jagas hindajad kõige enam vastaspoolustele – esikoha vääriliseks pidasid Joggerit koguni kolm žüriiliiget (sama paljud jagasid maksimumpunkte ka Hondale ja MB-le), kuid samas panid tervelt 5 kohtunikku Dacia kuuendale kohale. Samas on võitjad kõik kuus finalisti, sest enam kui 30 uudismudeli seast finaali jõudmine on igati tunnustus.

Sarnaselt Euroopa aasta autole valib Eesti aasta auto autoajakirjanikest koosnev žürii.

Eesti aasta auto 2023 on Honda Civic. Foto: Pille Russi

Esmakordselt valisid autospordi Eesti meistrid finalistide seast oma lemmiku, milleks osutus Kia EV6, teist ja kolmandat kohta jagasid Honda Civic ja Škoda Fabia, järgnesid Mercedes-Benz EQE, Renault Megane E-Tech ja Dacia Jogger.

Valimisel osalesid autokrossi Eesti meister veobagidel Markus Häidberg, ralli Eesti absoluutmeister Gregor Jeets, e-autospordi Formula EVAL Eesti meister Risto Kappet, maastikusõidu ET2 klassi Eesti meister Ever Kattus, drifti Pro-klassi Eesti meister Kevin Pesur, kiirenduse Outlaw-klassi Eesti meister Riivo Sinijärv, noorteralli J18-klassi Eesti meister Tony Schwarzstein, rallikrossi SuperCar-klassi Eesti meister Maiko Tamm ja kardispordi Rotax DD2 Eesti meister Ragnar Veerus.

Autosportlaste valikuks osutus Kia EV6. Foto: Pille Russi

Ajakirja Tehnikamaailm eestvedamisel ligi veerand sajandit tagasi käivitatud Eesti aasta auto konkurss toimus sel aastal esmakordselt Eesti Autospordi Liidu egiidi all.

Eesti aasta auto 2023 peatoetaja on Terminal Oil.

Kokku on Eesti aasta auto tiitli läbi 23 aasta võitnud 13 erinevat automarki. Läbi aegade edukaim on Škoda, kel esikohti 4. Tänavustest finalistidest on nii Renault´l kui nüüd ka Hondal 2 esikohta. Kial ja Mercedes-Benzil on ette näidata üks Eesti aasta auto tiitel. Seekordsest 6 finalistist ainsana puudub täistabamus Dacial.