Mattiased võitsid jetispordi Itaalia GP-lt neli MM-tiitlit

Itaalias Olbias anti möödunud nädalavahetusel avapauk jetispordi pro-klasside MM-sarjale ja sõideti klasside SKI GP2, GP3 ja Runabout GP2, GP4, Ladies GP4 ühe võistluse põhised maailmameistrivõistlused. Eestit oli esindamas lausa 11. võistlejat, kellest paljude jaoks oli tegemist MM-i debüüdiga. Itaalia GP-l osales üle 115 sportlase ja esindatud oli üle 20 riigi. Terve MM-i suurimateks õnnestujateks olid kaks Eesti noorsportlast Mattias Siimann ja Mattias Reinaas.  Itaalia GP-l välja antavast neljast võimalikust MM-tiitlist võitsid nad neli tõstes Eesti Itaalia GP edukaimaks riigiks.

Mattias Reinaas on noor 16. aastane Kohila jetisõitja. Juuniorite klassides mitmeid MM-tiitleid võitnud Reinaasil siiani täiskasvanute MM-ilt medalid puudusid. Klassis SKI GP3 ajasõidus näitas ta teise kohaga, et teistel sõitjatel tuleb temaga arvestada. Ajasõidu võitis Goncalo Oliveira Rodrigues Portugalist 0,01 sekundiga Reinaasi ees. Esimeses sõidus saigi Rodriques stardist hästi minema ning hoidis oma liidrikohta kuni sõidu lõpuni. Teisena lõpetas Dag Martin Drange Norrast ja Reinaas oli kolmas. Teises sõidus sai parima stardi Rodriques, tema järel ungarlane Szabo ja kolmandana Reinaas. Teinud trassi paarisrajal kõva tööd oli Reinaas ennast sõidu keskpaigaks juba liidriks sõitnud. Sõiduvõit Reinaasile, teine oli Rodriques ja kolmas Drange. Pühapäeval oli ilm läinud tuulisemaks ja olud raskemaks, mis sobis Mattiasele väga hästi. Ilusat sõitu tehes võitis ta kolmanda stardi ning tuli kolme sõidu kokkuvõttes klassi SKI GP3 maailmameistriks. Hõbemedal läks Rodriquesele Portugalist ja pronks Drangele Norrast.

SKI GP2 klassis ootasid Reinaasi tugevad konkurendid Itaaliast, kellega käis tugev võistlus juba ajasõidus. Ajasõidu võitis Reinaas 0,14 sekundiga itaallase Daniele Piscaglia ees. Esimesse sõitu sai Reinaas hea lähte ja hoidis esikohta ruudulipu langemiseni itaallaste Piscaglia ja Guidi ees. Teises sõidus kõik kordus aga Reinaasi järel tuli teiseks Matteo Benini Itaaliast ja kolmas oli Rodriques Portugalist. Viimases kolmandas sõidus sai parima stardi  Benini, kelle järel Reinaas ja siis Piscaglia. Piscaglial õnnestus sõidu keskel Reinaasist mööduda. MM-tiitli võitmiseks ei tohtinud Reinaas langeda neljandast kohast allapoole. Lõpetades sõidu kolmandal kohal oli Reinaas viiepunktilise eduga võitnud SKI GP2 klassi MM-tiitli. Hõbemedali võitis Benini  ja pronksile tuli Pisqaglia – mõlemad Itaaliast.
SKI GP2 klassis oma MM-i debüüti teinud Marlon Tiik sõitis kõik kolm sõitu stabiilselt läbi ja tuli oma esimesel MM-il kaheksandale kohale.

„Selle aasta MM-ile olid kohale tulnud SKI GP2 ja GP3 parimad sõitjad, kelle seas mitmed endised maailmameistrid. Rasketes veeoludes tuli sõita targalt, et võita MM- tiitel. Stabiilne, kiire ja tark sõit näitas kes on selle aasta parim. 10 aastase treenimise tulemuseks on kaks MM-tiitlit täiskasvanute klassides. Sõidud olid rasked ning tehnilised. Ise olen oma sõitude ja tulemustega väga rahul.“ võttis Reinaas võistluse kokku.

Mattias Siimann on 18. aastane noo Karksi-Nuia jetisõitja näitas juba selle aasta EM-sarjas, et MM-il tuleb temaga arvestada. Klassi Runabout GP4 ajasõidu võitis Siimann 2.21 sekundiga konkurentide ees. Teine oli mitmekordne maailmameister Juan Carlos Martin Palau Hispaaniast ja kolmas noor Eesti sõitja Henri Koppas. Esimeses sõidus võttis Siimann võidu hispaanlaste vendade Palaude ees. Teises sõidus sai Juan Palau hea stardi ja juhtis sõitu kuni lõpuni. Ungarlane Marcell Major hoidis terve sõidu teist kohta ja Siimann oli kolmas. Kolmandas otsustavas sõidus pidi Siimann tiitli võitmiseks tulema vähemalt teiseks. Juan Palau sai Siimannist parema stardi ja asus sõitu juhtima. Siimann survestas Palaud mitu ringi kuni liider tegi vea ja Siimann pääses sõitu juhtima. Kolmanda sõidu võiduga kindlustas Siimann omale Runabout GP4 klassi MM-tiitli, hõbemedali ja pronksi võitsid vennad Palaud Hispaaniast.
Runabout GP4 klassis sai Henri Koppas kokkuvõttes 13. koha. Ajasõidus head kiirust näidanud Henri lõpetas esimese sõidu neljandal kohal aga sai disklahvi ja sinna hea tulemus läkski. Teises sõidus oli ta viies ja kolmandas seitsmes. Peep Uibu sõitis võistluse stabiilset läbi ja saavutas 11. koha.

Runabout GP2 klassis, kus Siimann osaleb tiitlivõistlustel esimest hooaega kujunes võistlus alates ajasõidust Siimanni sooloetenduseks. Startides ta võis esimeses pöördepois olla kolmas aga esimese ringi lõpuks oli ta juba võistlust juhtimas. Esimeses sõidus edestas  ta mitmekordseid maailmameistreid Rashed Aldawasi Kuveidist ja Alejandro Molina Mirandat Hispaaniast. Kolme sõiduvõidu ja maksimumpunktidega võitis Simmann Runabout GP2 klassi maailmameistritiitli, hõbedale tuli Alejandro Molina Miranda ja pronksile sõitis ennast Marcin Senda Poolast.
Runabout GP2 klassis kaasa sõitnud teine eestlane Valeri Trujevtsev tuli oma esimesel MM-il kokkuvõttes 13. kohale.

„Olbia MM oli minu jaoks väga huvitav ja konkurentsitihe võistlus. Mulle on alati sobinud suure laine ja raskete oludega rajad, sest tunnen ennast seal kindlamalt kui konkurendid. Stardid mul küll alati ei õnnestunud aga teen selle rajal oskuste ja sõiduga tagasi.  Konkurents oli tugev ja kihutamist oli kõvasti. Tulemustega olen ma vägagi rahul ja sellel korral oli õnne ka rohkem kui varasematel aastatel. Loodetavasti saan järgmine aasta jätkata kõige kiiremas Runabout GP1 klassis.“ ütles Mattias Siimann peale sõite.

Runabout Ladies GP4 klassis ei olnud sellel MM-il meie naistel õnne. Esimeses stardis sai Kätriin Nilbe hea stardi ja püsis poole distantsist kolmandal kohal, kui järsku hakkas võistlusjett streikima ja hiljem selgus, et impellerisse oli jäänud kinni kellegi jetilt maha tulnud võistlusnumber. Annemarie Randla lõpetas kuuendana ja Ester Rosin oli seitsmes. Teises sõidus olid meie naised 5.-7. kohal ja viimases sõidus hakkas jälle juhtuma. Annemarie Randlal oli kokkupõrge teise võistlejaga ja võistlust edasi jätkata ei saanud. Rajalt ära viidud Randla viidi haiglasse kontrolli aga õnneks luud jäid terveks ja seekord oli tegemist ainult põrutuste ja sinikatega. Viimase sõidu lõpetasid Kätriin neljandana ja Ester viiendana. MM-tiitel läks Prantsusmaale Clara Muchembledile, hõbemedal hispaanlannale Cristina Garcia Lazarragale ja pronksmedal Poola Ania Jachimekile. Meie naistest oli edukaim Ester Rosin tulles MM-il kuuendaks, Kätriini kohaks jäi kaheksas ja Annemarie oli üheksas.

SKI GP1 klassis tegi oma MM-i debüüti Kerto Kase. Ajasõidust teenis ta 15. koha. Esimeses sõidus sõitis Kase välja 10. koha, teises sõidus oli 15. kohal ja viimases sõidus oli sunnitud katkestama. Kokkuvõttes Kertole 15. koht. Etapivõidu võttis Kevin Reiterer, teise koha sõitis välja Nacho Armillas ja kolmas oli Daniel Svae Andersen.

Pro ehk GP1 klasside MM-sarjas lööb sellel hooajal ainsa eestlasena kaasa SKI Ladies GP1 klassis Jasmiin Üpraus. Olbia etapil algasid Jasmiini masinal probleemid juba ajasõidus. Vabatreeningul ühte kiireimat aega näidanud Jasmiini ei saanud tehnilistel põhjustel head aega kirja. Samuti tuli tehnika tõrkumise tõttu katkestada esimene võistlussõit. Teiseks sõiduks oli viga leitud ja parandatud ning Jasmiin sõitis välja teisest sõidust teise koha. Kolmandas sõidus sai Jasmiin hea lähte ja koos rootslanna Emma-Nellie Ortendahliga sõideti mitmed ringid kõrvuti ja väga võrdselt kuni paariradadelt väljudes sattusid masinad kõrvuti ja toimus kokkupõrge. Rootslanna kukkus jetilt vette aga Jasmiin sai peale ehmatust sõitu jätkata. Liidrikohta Jasmiin enam ei loovutanud ja võitis kolmanda sõidu. Etapivõit läks Rootsi Jonna Borgströmile, teiseks tuli lätlanna Krista Uzare ja kolmas oli Emma-Nellie Ortendahl. Jasmiin tuli kahe sõidu punktidega viiendale kohale. MM-sari jätkub novembris Kuveidis.