Pikaajaline autorent vs autoliising: plussid ja miinused
Vajadus isikliku transpordivahendi järele on väga individuaalne.
Sõite, mida on keeruline, kallis, või vahel isegi võimatu ühistranspordi abiga teha, võib mõnel perel ette tulla kord-paar aasta jooksul, teisel seevastu võib see olla mureks iga nädal. Eks see sõltu suuresti eluviisidest, elu- ja töökohast, hobidest, pere suurusest kui veel paljudest muudest teguritest.
Alljärgnevalt toome välja mõningaid plusse ja miinuseid, millele nii pikaajalise autorendi kui autoliisingu juures tähelepanu pöörata ning mille abil on ehk kergem enda vajadustega sobiv lahendus leida.
Lühirent võib minna kulukaks
Harva sõiduvajadusega inimesel pole isikliku auto muretsemisel erilist mõtet. Need üksikud isiklikku transpordivahendit nõudvad käigud saab ära teha meie linnapildis üha enam silma hakkavate lühirendi masinatega.
Kui sõidud on sagedasemad ja pikemad, siis lühirent kõige parem lahendus pole, sest see muutub rahaliselt koormavaks. Lühirendi autod on mõeldud pigem takso asendamiseks punktist A punkti B liikumiseks.
Ent kui on näiteks tarvis suuremat hulka asju kaasa vedada ja neid ka sõiduvälisel ajal autos hoida, siis iga minuti eest, mis auto isiklike asjadega kusagil tänava ääres või sihtkohas pargib, tiksub rendiarvele juurde päris märkimisväärne summa.
Pikaajaline autorent või autoliising?
Stabiilsema vajaduse isikliku sõiduvahendi järele aitab lahendada pikaajaline autorent või autoliising.
Need erinevad teineteisest enamasti lepinguperioodi pikkuse poolest: autoliisingu lepingu pikkus jääb enamasti 36-60 kuu vahele, ent pikaajalise autorendi leping on üldjuhul lühem, tavaliselt 2-12 kuud.
Pikaajalise autorendi eeliseks on veidi suurem paindlikkus. See võimaldab sõiduki kasutust prognoositava perioodi peale veidi paremini planeerida. Seda eriti juhul, kui lähemas perspektiivis on oodata muutuseid elu- või töökorralduses.
Taolistel puhkudel on pikaajalise autorendi lepingu sõlmimine paari kuu kaupa heaks lahenduseks. Ka võimaldab see näiteks pereliikmete arvu kasvamisel renditav sõiduk lepingu uuendamisel suurema ja sobilikuma vastu välja vahetada.
Pikaajaline autorent on kindlasti sobilikum tänapäevase mobiilse elustiiliga inimesele, kes pole veel oma soovides ja valikutes täiesti kindel ega ole end veel ühe kindla kohaga sidunud.
Liising sobib seevastu inimesele, kellel on elu juba paika loksunud, plaanid ja sihid stabiilsemad ning pikaajalisemad.
Autorendi kuumakse
Pikaajalise autorendi kuumaksega on üldjuhul juba kaetud kohustuslik liikluskindlustus ja kaskokindlustus, auto hoolduskulud, hooajaline rehvivahetus, kindlustusjuhtumite käsitlemine ja remonttööde korraldamine ning vajadusel ka asendusauto pakkumine.
Tavalise liisingumaksega võrreldes võib pikaajalise rendi makse esmapilgul märkimisväärselt kopsakam tunduda, aga kui lisada liisingauto omamisega seonduvaid täiendavad kulud nagu seda on kindlustuse, hoolduse- ja remondikulud, siis on pilt veidi teistsugune.
Pikaajalise rendi puhul on kulud rentniku jaoks veidi selgemini kavandatavad, sest sõiduki hooldamisega seotud arved on kõik juba igakuise rendimaksega kaetud. Liisitud auto puhul tuleb auto ekspluatatsiooniga seotud kulud liisijal enesel katta. Nii võib juhtuda, et auto korralise hoolduse arve võib laekuda kõige ebasobivamal ajal, kui ollakse oma väljaminekud hoopis teistele asjadele planeerinud.
Kaasnevad piirangud
Erinevalt liisingautodest on pikajalise rendi autodele seatud lepingus kokkuleppeline kuu läbisõidupiirang. Seda tuleb lepingu sõlmimisel hoolega vaadata, sest lubatud limiidi ületamisel tuleb iga ületatud kilomeetri eest rendileandjale täiendavat tasu maksta.
Teisalt sunnib see oma sõite paremini läbi mõtlema ja planeerima. Näiteks selmet iga lühike poeskäik autoga teha, võiks minna ostlema hoopiski jalgrattal või jalgsi.
Kokkuvõttes on alati mõistlik oma vajadused nii täna kui tulevikuperspektiivis täpselt läbi mõelda ja langetada nende põhjal valik.
Allikas: Motorsport Media – www.motorsport.ee