Motoveeb

Mootorratta ja autospordi, uudised ja mõtted ja mõnd muud veel.

Millist autot valida?

Foto: https://www.pexels.com/photo/red-alfa-romeo-c4-on-road-near-trees-210019/
Foto: https://www.pexels.com/photo/red-alfa-romeo-c4-on-road-near-trees-210019/

Kui ühe autoga on juba pikemat aega sõidetud, võib tekkida mõte autot vahetada. Põhjuseks võib olla see, et vana auto on juba liiga palju läbi sõitnud, esinevad olulised puudused, mille parandamine toob kaasa rohkem kulusid kui asi väärt, soov vahetada auto marki vms. Tänapäeval, kus populaarsust on kogumas loodussõbralikud elektriautod, on ka muidugi see dilemma, kas peaks vahetama auto seetõttu välja, et vana auto on bensiiniga või diisliga, mis kumbki ei ole sedavõrd keskkonnasõbralik kui sõita elektriautoga või vähemalt hübriidiga.

Millest aga alustada auto valimisel?

Eelarve

Oluline on paika panna eelarve, sest unistada võib ju suurelt, kuid kui eelarve seda ei võimalda, siis ei saa osta autot, mida ei saa endale lubada. Üks võimalus on saada Kreditum veebilehe kaudu pakkumine ja võtta auto väikelaen. Selline auto väikelaen võib olla kuni 25 000 euro ulatuses ja nii saab auto koheselt ka kätte.

Siin tuleks arvestada ka autoga kaasnevate lisakuludega, sest edaspidi tuleb autot hooldada, sellesse kütust osta, rehve vahetada, liisingut maksta jms. See kõik võib olla oodatust kulukam.

Auto tüüp

Mõelda võiks ka oma vajadustele – milleks ja kellele autot vaja on. Kas sõidetakse peamiselt maanteel või linnas, on üks oluline küsimus, millele mõelda enne auto ostmist. Sellest sõltub kütuse (ja tervikuna auto) kulu. Kui peamiselt sõidetakse maanteel, tuleb arvestada Eesti muutlike teeolude ja halbade ilmastikutingimustega.

Mõelda võiks ka sellele, kes autot kasutavad. Kas igapäevaselt sõidad üksi või lastega. Kui on väikesed lapsed, siis tuleb läbi mõelda ka see, kas ja kuidas turvatoolid mahuvad ja kas kõigil on autos mugav olla.

Pagasimaht on ka üks asi, millele tähelepanu pöörata, sest kui on vaja vedada näiteks tööga seoses (või muudel põhjustel) tööriistu, ehitusmaterjale vms, siis peaks pagasiruum olema mahukam. Samuti kui autoga soovitakse minna pikematele reisidele, tuleb vaadata, kas pagas mahub autosse või on võimalik paigaldada eraldi katuseboks autole.

Auto ostmisel võiks mõelda ka sellele, milliseid lisasid soovitakse. Kas on vaja näiteks parkimisandureid, panoraamkatuseluuki, sportlikku disaini vms.

Kompaktsed ja ökonoomsed on näiteks: Toyota Corolla, Volkswagen Golf, Kia Ceed.
Peresõidukiteks sobivad näiteks: Skoda Octavia, Toyota RAV4, Volvo XC60.
Elektri- ja hübriidautod on näiteks: Tesla Model 3, Hyundai Ioniq 5, Toyota Prius.
Seiklejale/off-road-fännile võiksid sobida näiteks: Subaru Forester, Jeep Wrangler, Toyota Land Cruiser.

Proovisõit ja taustakontroll

Väga oluline on enne auto ostmist lisaks eelarve paika panemisele, tutvuda põhjalikult auto tehniliste näitajate ja selle seisukorraga, eriti juhul, kui on plaanis osta kasutatud auto. Kindlam on osta sõiduk autosalongist, kus on kontrollitud sõiduki tausta ning seisukorda, samuti välja selgitatud auto puudused.

Lisaks võib eeldada, et autopoodides koostatud lepingud on üle vaadanud oma ala spetsialistid ning ostja õigused on tagatud.

Kindlasti ei tohiks autot osta ilma proovisõitu tegemata. Seda eriti olukorras, kus on kaalukauss kõikumas mitme erineva sõiduki vahel.


Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega või konsulteerida spetsialistiga.