FOTOD ja VIDEO. Georg Linnamäe võitis kaugjuhtimise võidusõidu
FK Keskuses ELMO Rendi kaugjuhitava Nissan Leafiga toimunud kaugjuhtimise võidusõidu võitis Eesti ralliparemikku kuuluv Georg Linnamäe.
Linnamäe võiduaeg oli 1.40,4, e-autospordi Eesti meister Risto Kappet kaotas talle ühe sekundiga ning Neddy-Martin Toom kümne sekundiga. Kõik osalejad läbisid esmalt Õismäe kardirajal prooviringi ning seejärel ajavõtuga ringi.
Auto rooli, pedaalide ja ekraaniga juhikoht asus FK Keskuse ootesaalis, kardirajal sõitnud autos istus vaid turvajuht, kes oli valmis sekkuma ohtlikes olukordades. Kõige ohtlikumad, kui nii võib öelda, olukorrad olid väikesel kiirusel hangesõidud, mis ei olnud tingitud auto kontrolli alt väljumisest, vaid peamiselt värskelt sadanud lumest tingitud halvast nähtavusest.
„Meie idee oli kokku panna päris võidusõitjad ja e-autosportlased neile mõlemale tundmatus olukorras,“ rääkis ELMO Rendi asutaja Enn Laansoo, Jr.. „Öösel sadanud värske lumi tegi kindlasti võistlejatele olukorra raskemaks, sest raja piire oli raskem näha. Ühtlasi kasutame kogutud andmeid ja sõitjate tagasisidet tehnoloogia arendamiseks.“
Eelmisel hooajal WRC2-s 12. koha saanud Georg Linnamäe sõnas, et kaugjuhtimise võidusõidus oligi kõige keerulisem kurvide nägemine. „Lisaks ka ajaline nihe auto reageerimises. See oli küll vaid 0,1 sekundit, aga tundus nagu 0,1 minutit ning vajas harjumist.“
Linnamäe lisas, et oli äsja kodus paika saanud sõidusimulaatori. „Hakkan sellega päris sõitude kõrvalt tööd tegema, et oma sõidutehnikat parandada. Simulaator on ka hea tööriist enda teravana hoidmiseks.“
Nii päris autosporti kui e-autosporti harrastav Tanel Kasesalu tõi välja, et tänapäevased simulaator-mängud on auto tunnetuse mõttes muutunud päris realistlikuks. „Aga eks põhierinevus ole, et virtuaalmaailmas pole ohutunnetust, kui sõidad seina ei juhtu midagi muud kui kannatab tulemus. Vigastuste võimalus ja rahaline kahju puuduvad.“
E-autospordi ralli Eesti meistrivõistlused koosnevad tänavu 14 etapist, millest esimene sõidetakse 4.-11. veebruarini Monte Carlo virtuaalteedel. „Kasutame meistrivõistluste WRC ametlikku mängu, mis tähendab, et kavas on ka Rally Estonia,“ rääkis Eesti Autospordi Liidu e-autospordi alakomitee juht Hannes Ross. „Igal rallil sõidetakse kaheksa kiiruskatset, võistlus toimub kahes klassis. Osalejad on jagatud klassidesse sõitjate taseme järgi, see lisab algajatele motivatsiooni edasi pürgimiseks.“
Nii nagu mullugi, on iga ralli läbimiseks aega mitu päeva ja harjutada saab piiramatu arvu kordi. „Võistlusel aja kirja saamiseks on aga igal kiiruskatsel vaid üks võimalus, täpselt nii nagu päris rallis. Kui võistlusläbimisel eksida, siis uut katset ei saa,“ lausus Ross.
Miks tegeleb ELMO Rent kaugjuhitava auto arendamisega?
Autode lühirenti pakkuva ettevõtte asutaja Enn Laansoo, Jr. toob arendustöö põhjusena välja vajaduse pakkuda klientidele mugavat teenust efektiivselt. „Pakume tänagi võimalust tellida auto ukse ette, kuid praegu on ühe tellimusega hõivatud kaks inimest kahe autoga. Kaugjuht saaks tegutseda üksi: toimetaks auto kliendile kohale ja saaks asuda ruumist lahkumata täitma järgmist tellimust,“ sõnas ta.
Laansoo lisas, et ELMO Rendi kaugjuhitav sõiduk on läbimas Transpordiameti ametlikku platsitesti. „Esimene osa on tehtud ja loodame, et jaanuariga saame läbitud ka teise osa. Seejärel saame alustada tänavatestiga. Teeme seda tavaliikluses, turvalisus on mõistagi esmatähtis,“ rääkis ta. „Täna pingutame, et kaasata Nasdaq börsilt rahastust täiendava 20 auto tänavale toomiseks. Saame sel viisil kiiremini erinevatest situatsioonidest õppetunde, samuti saame tulemuslikumalt tehnoloogiat lihvida.“
Ettevõtte asutaja sõnul toetab tänane seadusandlus ELMO Rendi arendatava tehnoloogia kasutusevõttu. „Täna on kaugjuhitavad autod Eesti teedel lubatud, kuid on võimalik, et tuleb siiski teha mõningaid marginaalseid täiendusi liiklusseadusesse.“
E-autospordi ralli Eesti meistrivõistluste kalenderplaan
4.-12. veebruar – Monte Carlo
18.-25. veebruar – Rootsi
11.-18. märts – Horvaatia
1.-8. aprill – Portugal
15.-22. aprill – Itaalia
6.-13. mai – Keenia
27.mai – 3. juuni – Eesti
10.-17. juuni – Soome
29. juuli – 5. august – Kreeka
19.-26. august – Belgia
9.-16. september – Tšiili
30. september – 7. oktoober – Wales
21.-28. oktoober – Hispaania
11.-18. november – Jaapan