FOTOD. Keeruline võidusõit Gulbene ümbruses

Terminal Oil Eesti meistrivõistluste ja Läti meistrivõistluste kavva kuulunud Rally Sarma Gulbene ümbruses karistas karmilt nii mõnegi väiksema eksimuse.

Ralli üldvõidu saavutasid soomlased Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki (Škoda Fabia Evo Rally2) ajaga 46.28,46. Teine koht kuulus Ukraina-Eesti ekipaažile Valerii Gorban / Sergei Larens (Mini Cooper JCW WRC) 11,54sekundilise kaotusega võitjatele. Kolmanda ajaga lõpetanud Karl Martin Volver / Martin Madissoo (Škoda Fabia Proto) jäid võitjatest minuti ja 3,57 sekundi kaugusele.

Asunmaa/Mannisenmäki Eesti meistrivõistluste arvestuses ei osalenud nagu ka mitmed teised Sarma rallil startinud. Edaspidises tekstis ongi tulemused antud Eesti meistrivõistluste, mitte Rally Sarma üldises arvestuses.

Gorbanile/Larensile ja Volverile/Madissoole kuulusid EMV1 arvestuse kaks kõrgemat kohta. „Pärast rajaga tutvumist tundus, et on tulemas väga raske ralli,“ rääkis Volver. Tutvumise ajal valitsesid plusskraadid ning teid kattis lumepudru. „Öösel läks külmaks ning hommikul oli üllatavalt hea pidamine. Esimene ringi võtsime rahulikumalt, teisel tõstsime tempot. Üldiselt sõitsime oma sõitu, pidevalt teiste aegu ei jälginud.“

EMV2 klassi ja ka ralli absoluutarvestuse esikolmiku tähenduses ei saa jätta märkimata Georg Linnamäe / James Morgani (Volkswagen Polo R5) pikaks läinud kurvi ja sellele järgnenud lumme kinnijäämist teisel kiiruskatsel, mis tähendas neile umbes kaheksaminutilist ajakaotust. Kui nimetatud kiiruskatse välja arvata, näitasid nad klassi parimaid aegu.

EMV2 esikoht kuulus Leedu ekipaažile Vladas Jurkevicius / Aisvydas Paliukenas (Škoda Fabia R5 Rally2 Evo), 12,73sekundilise kaotusega said teise koha venelased Denis Rostilov / Vasilii Slobozhaninov (Škoda Fabia R5), kellele kaotasid vaid 0,6 sekundiga Roland Murakas / Kalle Adler (Ford Fiesta).

EMV3 arvestuses eestlased ei startinud, kolm paremat: Hubert Laskowski / Michal Kusnierz (Läti/Poola), Dmitry Feofanov / Normunds Kokins ja Ainars Šusts / Janis Stepanovs (mõlemad Läti, kõik Ford Fiesta).

EMV4 esikoha saavutasid Karl-Markus Sei / Martin Leotoots (Peugeot 208 Rally4) 11,76sekundilise eduga Jaspar Vaheri / Marti Hallingu (Ford Fiesta) ees. Kolmandad olid Joosep Ralf Nõgene / Ken Järveoja (Ford Fiesta), kes kaotasid võitjatele 39,35 sekundit.

„Vahed konkurentidega olid ralli käigus üsna väikesed, proovisime vigade vältimiseks aegu mitte vaadata ja teha oma sõitu,“ rääkis Sei. „Katsed olid väga lahedad ja kiired, vahva oli sõita ning rütm hea.“

EMV5 võitsid lätlased Edijs Bergmanis / Ivo Pukis (Mitsubishi Lancer Evo IX) 6,31 sekundiga Aiko Aigro / Arro Vahtra ees (Mitsubishi Lancer Evo). Kolmanda koha said Siim Liivamägi / Edvin Parisalu (Mitsubishi Lancer Evo VII).

EMV6 esikolmikusse sõitsid end Tarmo Lee / Tõnu Nõmmik (BMW 320), Karl Jalakas / Janek Kundrats (BMW M3) ja Taavi Niinemets / Esko Allika (BMW M3). Esimest kahte lahutas 26,43 sekundit, kolmas koht jäi võitjatest ligi minuti kaugusele.

„Esimesel kiiruskatsel oli pidamine ülihea ja tundsin, et oleks võinud kiiremini sõita. Teisel katsel jätsin pidurdusmaad veidi lühemaks, aga üks koht karistas kohe ära. Lendasime hange, kuna ei näinud hästi, siis arvasin, et tagurdan põllule, aga selgus, et see põld asub umbes poolteist meetrit allpool. Läks aega enne kui rahvas meid teele tagasi aitas,“ rääkis Niinemets. „Pidamine oli vahelduv, õige pidurdusteekonna leidmine keeruline.“

EMV7 esikoha saavutasid Keiro Orgus / Evelin Mitendorf (Honda Civic Type R), kellest jäid ligi minuti kaugusele Joonas Palmisto / Jan Nõlvak (VW Golf) ja ligi neli minutit tahapoole Ronald Jürgenson / Marko Kaasik (Honda Civic Type R).

„Hommikul võtsime kaks esimest katset rahulikult, sest kaardilugeja on uus ja legend samuti. Kontrollisime, kuidas kõik töötab,“ rääkis Palmisto. „Kolmas katse oli juba väga hea. Pärastlõunal tekkis rehvidega probleem ja viimase katse lõpus ütles üles sidur.“

EMV8 parimad olid Karel Tölp / Sander Siniorg (Ford Fiesta R2), neile kaotasid üle üheksa minuti teiseks tulnud lätlased Arvis Vecvagars / Gints Gaikis (Lada VFTS) ja üle 18 minuti Siim Nõmme / Indrek Hioväin (Honda Civic).