Motoveeb

Mootorratta ja autospordi, uudised ja mõtted ja mõnd muud veel.

Soovitused uue autoaku ostmiseks

Kas sinu auto ei taha talvisel ajal käivituda või autoaku tühjeneb kiiresti ka pärast täislaadimist? Need võivad olla ühed märgid sellest, et sinu auto aku aeg on ümber ja tuleb hakata uut otsima. Autoakud peavad tavaliselt vastu 3 kuni 5 aastat, mõnel juhul kauem, teisel juhul ka vähem. Selleks, et autoakud peaksid kauem vastu, saab igaüks ise väga palju ära teha. Kui sa oled parasjagu otsimas uut autoakut, siis järgi meie soovitusi ja pikenda enda aku eluiga. 

Millal tuleb autoaku ümber vahetada?

See hetk, millal sinu auto aku on läbi saamas, tunneb pea igaüks ära. Kohe, kui sa märkad, et aku ei tööta enam nii nagu varasemalt, siis on põhjust natukene rohkem uurida, mis sellel viga on. Autoakud vajavad ümber vahetamist näiteks siis, kui aku tühjeneb mõne päeva jooksul pärast selle täis laadimist. Teine peamine põhjus võib olla selles, et autoakud on väga külmal talvel läbikülmunud ja tühjaks läinud – see on ka üks levinumaid põhjuseid meie kargetel talvedel, kui ühel päeval märkame, et auto ei käivitu. Lisaks on ohumärkideks ka see, kui akul on mõned kahjustused või auto ei käivitu lihtsalt nagu peaks. 

Kui kahtled, et sinu auto aku võib olla läbi, siis pöördu professionaali poole, kes oskab seda hinnata, võib-olla tõesti tuleb hakata soetama uut autoakut.

Mida arvestada uue autoaku ostmisel?

Esimene asi, mida aku ostmisel tuleb meeles pidada on see, et see peab sobima sinu autole, see tähendab seda, et uue autoaku suurus peab mahtuma pesasse. Teiseks on oluline käivitamiseks vajaminev aku mahtuvus, mida mõõdetakse ampertundides. Viimaseks tuleb teada, millisel poolel asetsevad pluss- ja miinusklemmid, et autoaku saaks korrektselt paigaldatud. Need on kolm peamist asja, mis peavad kindlasti olema õiged, muul juhul ei saa akut ümber vahetada, sest see lihtsalt ei sobi sinu autole.

Selleks, et sellest kõigest paremini aru saada soovitame alati konsulteerida ka müüjaga, aga juhul, kui see ei ole võimalik, siis saab autoaku ostmisel rohkem aru, kui teada kõiki tähiseid, mida selle jaoks kasutatakse. 

Autoaku voldid näitavad seda, kui palju on akul jõudu ning ampertunnid näitavad, kui kaua saab selle akuga töötada. Amprites mõõdetakse autoaku käivitamisvoolu. See on voolutugevus, mida peab aku välja käima, kui käivitada see -18 kraadi juures. Mida suurem on näitaja, seda kindlama tõenäosusega autoaku käivitub ja ei jää hätta ka kõige karmimal talvel. Juhul, kui sul on diiselauto, siis vajalik käivitusvool on kõrgem kui bensiiniautodel.

Selleks, et leida kiirelt õige autoaku ja sõita perepuhkusele näiteks Tartusse, siis vaata vana aku pealt üle kõik näidud, siis saad olla kindel, milline toode sobib sinu auto jaoks. Turvalist liiklemist!

The post Soovitused uue autoaku ostmiseks appeared first on Eesti Autospordi Liit.